Reklama

Nie sobie żyjemy

Nie sobie żyjemy

14.03.2007
Czyta się kilka minut
W deklaracji Tomasza Węcławskiego największy kłopot sprawia mi słówko "sam.
A

Autor "Powiedzcie prawdę" pisze: "decyduję sam, o sobie samym", podkreślając "pełną świadomość i niezależność" swojej decyzji. Zapewne jest tak, jak pisze, w swoich sądach i wyborach starał się bowiem zawsze być niezależny. Ale jest też druga strona sprawy. Choć wydaje się nam, że decyzje podejmujemy "sami" i "dla siebie", w istocie podejmujemy je również "z innymi" i "dla innych". Nie jest decyzją "dla siebie" decyzja o pójściu drogą kapłaństwa i nie jest nią również decyzja o porzuceniu tej drogi. Św. Paweł powiada: "Nie sobie żyjemy, nie sobie umieramy", przypominając, że zarówno w życiu, jak w śmierci należymy do Boga. Odruchowo odnosimy te słowa także do wspólnoty, którą tworzymy jako wierzący w Chrystusa. We wspólnocie chrześcijan - jak zresztą w każdej wspólnocie, nie tylko religijnej - to "nie sobie" odgrywa rolę decydującą. Mówiąc wprost: porzucenie kapłaństwa - jak...

4116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]