Nie próbujcie tego sami

Wielu lekarzy testowało nowe leki i procedury medyczne na samych sobie, w pogoni za wiedzą lub chwałą. Jednym przyniosło to Nobla, innym – przedwczesną śmierć.

Reklama

Nie próbujcie tego sami

Nie próbujcie tego sami

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Wielu lekarzy testowało nowe leki i procedury medyczne na samych sobie, w pogoni za wiedzą lub chwałą. Jednym przyniosło to Nobla, innym – przedwczesną śmierć.
Dr Jonas Salk (1914–1995), wynalazca szczepionki na polio, w swoim laboratorium. Połowa lat 50. XX w.
W

W „Aforyzmach” Hipokrates zawarł jeden z najpełniejszych opisów medycyny: „Życie trwa krótko, sztuka – długo, sposobność jest przelotna, doświadczenie – zawodne, ocena – trudna”. Nawet dzisiaj to główne wyzwania, z jakimi mierzą się lekarze. Życie jednego człowieka trwa zbyt krótko, by zdążyć pojąć całość sztuki medycznej, a z wiedzy zdobytej dzisiaj, często w konsekwencji śmierci pacjenta, w pełni skorzysta dopiero kolejne pokolenie lekarzy. Jednak polskie tłumaczenie tej sentencji różni się od greckiego oryginału i tłumaczenia łacińskiego, w których jest mowa nie o „zawodnym doświadczeniu”, ale o „niebezpiecznym eksperymencie” (experimentum periculosum).

Ludzie i skazańcy

Chcąc zdobyć wiedzę, w starożytności lekarz-naukowiec musiał narazić pacjenta na utratę zdrowia lub życia. Ale takie zachowanie stoi w sprzeczności z kolejną hipokratejską maksymą: „po...

19147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]