Reklama

Nie podchodzić, nie rozmawiać, nie słuchać

Nie podchodzić, nie rozmawiać, nie słuchać

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Diabeł to pokonany przez Boga, wściekły pies przykuty łańcuchem: nie podchodźmy do niego, bo gryzie – przestrzegł w homilii papież Franciszek.
P

Przypomniał, że to „ojciec kłamstwa” i wprawdzie „jego światło jest olśniewające, ale zanika”. Papież przestrzegł przed dialogowaniem z szatanem, ponieważ jest on od człowieka inteligentniejszy.

Wywiadu na ten temat udzielił KAI współpracownik „TP”, teolog ks. Grzegorz Strzelczyk. Krytykując egzorcystów, którzy upubliczniają to, co dzieje się podczas rytuału, podkreślił, że „już samo wdawanie się w rozmowy z diabłem to stanie na granicy posłuszeństwa Kościołowi”. Tym gorzej, jeśli „te diabelskie wyznania są kolportowane”. Stoi bowiem za tym pełne pychy „przekonanie, że potrafimy go zmusić do prawdomówności”. Problem jest głębszy: nauczanie o tzw. zagrożeniach duchowych skupia się na demonach zamiast na grzechu, utrudniając nawrócenie. Zdaniem ks. Strzelczyka czas na reakcję biskupów: „Będzie trzeba zacząć napominać niektórych księży, (…) oni już przygotowują odbiorców na to, że będą prześladowani za prawdę”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]