Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nie nauczono mnie złości

Nie nauczono mnie złości

10.06.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 22/13
T

Temat „grzecznych dzieci” bardzo mnie poruszył, ponieważ w dużym stopniu dotyczy mnie. Nie umiem się złościć, a nawet nie tylko złościć, ale sprzeciwić się, wyrażać swoje zdanie, a co za tym idzie: zadbać o siebie, własne potrzeby, żyć własnym życiem i dać światu z siebie to, co najlepsze. Najważniejsze, żeby kogoś nie urazić, żeby komuś nie było przykro, żeby sprostać (często wyimaginowanym) wymaganiom innych. Kłótnia, otwarte wyrażenie sprzeciwu czy po prostu własnego zdania przeraża mnie. Ale żeby sobie to uświadomić, potrzebowałam ponad 30 lat życia, depresji i w końcu psychoterapii.
Teraz jestem dorosła i kiedy moja mama bawi się z moim synkiem, a on mimo swoich dwóch lat potrafi dokładnie pokazać, o co mu chodzi (czytaj: żąda zainteresowania), a w razie odmowy potrafi się zezłościć, moja mama mówi: „Ty taka nie byłaś, ty byłaś grzeczna”. W takich sytuacjach nie jestem już...

1734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]