Reklama

Ładowanie...

Nie ma dzieci, są czytelnicy

Nie ma dzieci, są czytelnicy

10.12.2018
Czyta się kilka minut
ZYGMUNT JANUSZEWSKI

„NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE” – to najczęściej przytaczany cytat z Janusza Korczaka, wizjonera-pedagoga, którego metody pracy z dziećmi są do dziś inspiracją dla rodziców i wychowawców na całym świecie, czego przykładem może być niedawno otwarta wystawa w Muzeum POLIN. W tym numerze „Książek w Tygodniku” postanowiliśmy go sparafrazować na kilka sposobów.

STARY DOKTOR DZIAŁA NA WIELU PŁASZCZYZNACH – organizował dziecięce samorządy, pracował w sierocińcach, walczył o prawa człowieka. A także pisał, swoje pisanie traktując równie poważnie jak pozostałe aktywności. Wiedział bowiem, że to właśnie literatura ma szczególną moc – nie tylko rozwija i tłumaczy świat, ale przede wszystkim kształtuje dziecięcą wrażliwość.

METODA KORCZAKA POLEGAŁA NA SZACUNKU wobec dzieci, które zawsze traktował z należytą powagą. Ten szacunek widać dobrze już od dłuższego czasu na polskim rynku wydawniczym, na którym z roku na rok przybywa pozycji wartościowych, ciekawych i pięknie zilustrowanych. Wzrasta też powszechna świadomość, że literatura powinna być dopasowana do języka (który przecież nieustannie się zmienia), ale również możliwości percepcji swoich odbiorców. Literatura powinna towarzyszyć nam od najwcześniejszych lat, bo przecież nie ma dzieci, są czytelnicy. ©℗

 

 

KSIĄŻKI W TYGODNIKU – Magazyn Literacki

Redaktor odpowiedzialny: Michał Sowiński

Redakcja: Tomasz Fiałkowski, Grzegorz Jankowicz, Katarzyna Kubisiowska, Piotr Mucharski, Monika Ochędowska, Michał Sowiński

Projekt graficzny: Marek Trojanowski

Skład: Andrzej Leśniak

Okładka: Ilustracja Iwony Chmielewskiej, inspirowana książką Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”
Muzeum POLIN

Współwydawca: FUNDACJA TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Partner wydania: POLIN – MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]