Reklama

"Nie chcę zadymiać horyzontu"

"Nie chcę zadymiać horyzontu"

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Tej, ale ci to jest fest zrobione - mówi półgłosem starszy pan, opukując laską metal wydający głuchy dźwięk. - A patrz - dodaje towarzysząca mu kobieta - jakie to ogromne. To musiało być piorunem ciężkie, jak on sobie z tym poradził? Obok młodzi chłopcy głośno recenzują: - Zobacz te usta! Mocne, co? Ale to jakaś ściema z tym posągiem, z daleka wydawało się, że to cały rycerz, a on jest pusty w środku!.
-

---ramka 316669|prawo|1---W pewnym momencie rozlega się dziecięcy głos oczekujący natychmiastowego wyjaśnienia: czemu tu na pupie jest okienko i kto tam mieszka?

Te zasłyszane rozmowy były jednymi z wielu, jakie towarzyszyły oglądaniu potężnych rzeźb, które dość nieoczekiwanie dla poznaniaków znalazły się w ciasnej przestrzeni Starego Rynku, a dziś stoją na Rynku Głównym w Krakowie. W gęstwinie wątpliwej urody parasoli osłaniających kawiarniane ogródki, pomiędzy gromadami przechodniów górowały dzieła Igora Mitoraja i prowokowały rozmowy o sztuce. Prowokowały samą swą obecnością, której nie sposób było nie zauważyć. Tak oto sztuka wkroczyła w codzienność miasta.

Znak firmowy

To od dawna wykorzystywany przez rzeźbiarza pomysł, aby w każdej miejscowości, w której ma wystawę, wyprowadzić swe rzeźby w plener,...

13192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]