Reklama

Nie będziesz pożądał – dziesiąte

Nie będziesz pożądał – dziesiąte

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Ostatnie z przykazań odnosi się do sfery odczuć i myśli. Pozostałe z drugiej tablicy – tylko do zachowań i mowy. Nakazuje, by nie zazdrościć, nie pożądać, nie chcieć tego, co do nas nie należy.
W

W judaizmie znaleźć można trzy interpretacje tego nakazu. Każda warta jest przedstawienia. Majmonides pisał uczenie, że to pragnienie prowadzi do zazdrosnego pożądania, a ono z kolei do złodziejstwa. „Jeśli właściciel pożądanego przedmiotu nie chce go sprzedać, nawet gdy zaproponuje mu się dobrą cenę, wówczas zazdrośnik ją ukradnie”. Historia króla Ahawa i jego sąsiada Nowota dobrze tę zasadę ilustruje (pisałem o niej tydzień temu). Z tego wynika, że przykazanie to służy jako zapora przed czymś głęboko złym. Pozwala zachować dystans i uniknąć jeszcze gorszych grzechów. Zrozumiała jest ta lekcja. Jest z nią jeden tylko kłopot. Dziesiąte przykazanie okazuje się wedle tej interpretacji wtórne, czy tylko pomocnicze dla innych, i przez to traci swoją samoistność.

Inni komentatorzy są skłonni uważać, że pożądania, nawet skryte w sercu zawistnika, bywają szkodliwe dla bliźniego, tak...

3383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]