Reklama

Nestor

Nestor

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Był nestorem polskich historyków średniowiecza i jednym z najwybitniejszych badaczy tej epoki.
N

Niezwykle płodny autor, publikować zaczął w 1935 r. jako student, a ostatnią książkę wydał przed dwoma laty, w wieku 91 lat. Liczba jego publikacji sięga 2 tys., w tym 30 książek. Od czytelników wymagał skupienia i podstaw wiedzy, ale rekompensował to piękną polszczyzną i satysfakcją z poznania tez często dla historiografii przełomowych. Wiele obszarów naświetlił na nowo, m.in. przez wykorzystanie źródeł skandynawskich do badań nad dziejami Słowiańszczyzny.

Magisterium i doktorat obronił podczas wojny. Od lat 50. wykładał na UAM, gdzie w latach 1962-65 był rektorem. W 1970 r. zmuszony do odejścia z uczelni ze względu na udział jego synów w wydarzeniach Marca ’68 (podczas przesłuchania stwierdził, że "stanęli po właściwej stronie"). Umożliwiono mu jedynie kierowanie (bez wynagrodzenia!) Zakładem Historii Pomorza UAM i pełnienie funkcji w PAN.

...

1471

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]