Reklama

Nasz pasaż

Nasz pasaż

04.08.2015
Czyta się kilka minut
T

TAJNY TUNEL
Robotnicy remontujący Arsenał Miejski dokonali odkrycia archeologicznego: na tyłach kościoła Pijarów przy Plantach dokopali się do szerokiego tunelu, prawdopodobnie z XV wieku. Mógł być częścią kanalizacji lub – co byłoby sensacją – tzw. wycieczką, czyli tajnym przejściem poza mury obronne na wypadek oblężenia miasta. Na razie nie wiadomo, dokąd prowadzi; decyzja, czy kontynuować badania, zapadnie w sierpniu. Przy okazji odnaleziono też renesansowy, rzeźbiony w motywy kwiatowe, pozłacany różowy marmur – być może część obramowania kominka.

UBYTKI WĄTKÓW
Tymczasem konserwatorzy z Muzeum Narodowego przystąpili do renowacji jednego z największych na świecie kobierców. Według tradycji został przywieziony przez pułkownika króla Sobieskiego spod Wiednia. Mierzy ok. 40 m kw. Odkurzanie XVI-wiecznego dywanu zajęło naukowcom pół...

2254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]