Nasz pasaż

04.08.2015

Czyta się kilka minut

TAJNY TUNEL

Robotnicy remontujący Arsenał Miejski dokonali odkrycia archeologicznego: na tyłach kościoła Pijarów przy Plantach dokopali się do szerokiego tunelu, prawdopodobnie z XV wieku. Mógł być częścią kanalizacji lub – co byłoby sensacją – tzw. wycieczką, czyli tajnym przejściem poza mury obronne na wypadek oblężenia miasta. Na razie nie wiadomo, dokąd prowadzi; decyzja, czy kontynuować badania, zapadnie w sierpniu. Przy okazji odnaleziono też renesansowy, rzeźbiony w motywy kwiatowe, pozłacany różowy marmur – być może część obramowania kominka.


UBYTKI WĄTKÓW

Tymczasem konserwatorzy z Muzeum Narodowego przystąpili do renowacji jednego z największych na świecie kobierców. Według tradycji został przywieziony przez pułkownika króla Sobieskiego spod Wiednia. Mierzy ok. 40 m kw. Odkurzanie XVI-wiecznego dywanu zajęło naukowcom pół roku. Przed nimi praca nad „scaleniem kolorystycznym i kompozycyjnym” – kobierzec ma bowiem liczne ubytki osnowy, wątków i węzłów, brakuje też niektórych fragmentów (jeden z nich został odnaleziony w monachijskim Muzeum Etnologicznym).


SMIENY I KIJEWY

Do 4 października potrwa wystawa „Sdiełano w ZSRR” w Muzeum Historii Fotografii, poświęcona aparatom fotograficznym sowieckiej produkcji. Na Józefitów 16 można zobaczyć cuda radzieckiej myśli technicznej z lat 1934–1991: od turystycznych smien i zorek, przez lustrzanki zenit, po średnioformatowe saluty i kijewy. Wystawa jest odpowiedzią na „rosnące wśród młodego pokolenia zamiłowanie do radzieckiego sprzętu, a niekiedy nawet snobizm na jego posiadanie”. Jak zdroworozsądkowo zaznaczają organizatorzy wystawy, ta nostalgia „wydaje się być trochę irracjonalna”.


DZIWONOSY I DRZEWOŁAZY

Do krakowskiego zoo trafiły nowe zwierzęta: para dziwonosów (ptaki z rodziny kaczkowatych; samce posiadają wyrostki na dziobach, powiększające się przed okresem lęgowym), perlica sępia (duży ptak charakteryzujący się brakiem pierza na głowie i szyi) oraz drzewołazy malarskie (płazy o niezwykłym morskim ubarwieniu). W ten sposób zoo nadrobiło straty po lipcowej nawałnicy, w czasie której ze zniszczonych wolier wyfrunęły puchacz i orzeł.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2015