Reklama

Nasiona rozumu

Nasiona rozumu

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Grzech pierworodny popsucia „naturalnego” praporządku dokonał się w tym samym momencie, kiedy człowiek z biernego zbieracza czy łowcy stał się hodowcą i rolnikiem.
Fot. Thorsten Kraska / GETTY IMAGES
6

66 miliardów dolarów. Za taką kwotę udziałowcy koncernu agrotechnicznego Monsanto zgodzili się sprzedać firmę Bayerowi. Największy na świecie producent środków ochrony roślin i wszelkiej chemii stosowanej w rolnictwie stopi się z największym producentem nasion. Nowy twór biznesowy będzie sprzedawał niemal 30 procent wszystkich nasion na świecie i około ćwierci wszelakich pestycydów, które w ślad za nasionami muszą trafić do tej samej gleby.

Monsanto pełni od dekady obowiązki czarnego luda dla ekologów i antyglobalistów, głównie za swoje ekspansywne (inni mówią: chciwe i agresywne) działania wokół modyfikacji genetycznych. Trudno się rozeznać w zgiełku oskarżeń. Zbyt często brak konkretu nadrabiają oni inwektywą, kaskady liczb płyną nie wiadomo z jakich źródeł, a nad wszystkim unosi się atmosfera tej przenajświętszej słuszności. Teksty pisane w obronie wyglądają z kolei aż zbyt...

6181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]