Reklama

Nas nie pokonacie

Nas nie pokonacie

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Parada Schumana miała kilku głównych bohaterów: ks. Adama Bonieckiego, laureata Europejskiej Nagrody Człowieka Roku; prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli na szczyt Rady Europy; Ukraińców i Białorusinów, licznie zgromadzonych na Placu Konstytucji; młodzież podskakującą w rytm hip-hopowego hymnu pomarańczowej rewolucji.
Róża Thun i ks. Adama Boniecki
P

Polska Fundacja im. Roberta Schumana działa od 1991 r. Jej pierwotnym założeniem było stworzenie możliwości integracji Polski z UE. To już osiągnięto, ale Fundacja nie zwalnia tempa: buduje przyjazne relacje z sąsiadami, wspiera dążenia krajów aspirujących do członkostwa w UE, zwłaszcza Ukrainy. Było to widać choćby w haśle Parady: “Wspólna Europa, Wolna Ukraina, Zaprzyjaźnione Niemcy". Organizowany od 1994 r. kolorowy pochód był centralnym punktem XII Polskich Spotkań Europejskich.

Parada wyruszyła z Placu Konstytucji ulicą Marszałkowską pod Pałac Kultury, gdzie stanęło Miasteczko Europejskie. - Co roku zgłasza się dużo wolontariuszy, którzy chcą robić coś dla tej idei. Są to najczęściej młodzi ludzie - tłumaczyła jedna z organizatorek, Kasia Wolak, studentka I roku stosunków międzynarodowych. - Cieszymy się z obecności Ukraińców. Rok temu, podczas marszu...

3953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]