Reklama

Najlepszy kraj na świecie

12.12.2017
Czyta się kilka minut
NINA WITOSZEK, historyk kultury: Oszczędna dusza Norwega wygrywa. Na wakacje przeprowadza się z 200-metrowego mieszkania do 15-metrowej chatki. Dusi się w niej, ale czego się nie robi dla kontaktu z naturą.
7 tys. widzów ogląda transmisję spektaklu „Carmen” Georges’a Bizeta na dachu budynku opery w Oslo, kwiecień 2009 r. HAUGE JON / SCANPIX / FORUM
E

EMILIA PADOŁ: Co dobrego Panią dzisiaj spotkało?

NINA WITOSZEK: Co dobrego? Mąż przyniósł mi śniadanie do łóżka. Poza tym przyszła do mnie studentka, która chce pisać magisterium na temat etycznych przesłanek współpracy ludzkości na Marsie. Więc rano spotkał mnie altruizm, a po południu inspiracja. Czego jeszcze mogę chcieć od życia?

Pytam, bo jestem ciekawa, czy to się wciąż jeszcze w Norwegii zauważa. Samochody, które wyraźnie zwalniają przed przejściem dla pieszych, mieszkańców, którzy jak jeden mąż noszą po zmroku odblaski. I to, że wszyscy chcą pomagać, gdy tylko się ich o to poprosi. Czy to są tylko pobieżne turystyczne obserwacje?

Turystyczne spojrzenie ma czasem więcej wspólnego z rzeczywistością niż to nieturystyczne. Pani może widzi wszystko w sposób bardziej przerysowany, ale dzięki temu ma pani bardziej wyrazisty obraz kraju....

17668

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]