Reklama

Najlepszy kraj na świecie

Najlepszy kraj na świecie

12.12.2017
Czyta się kilka minut
NINA WITOSZEK, historyk kultury: Oszczędna dusza Norwega wygrywa. Na wakacje przeprowadza się z 200-metrowego mieszkania do 15-metrowej chatki. Dusi się w niej, ale czego się nie robi dla kontaktu z naturą.
7 tys. widzów ogląda transmisję spektaklu „Carmen” Georges’a Bizeta na dachu budynku opery w Oslo, kwiecień 2009 r. HAUGE JON / SCANPIX / FORUM
E

EMILIA PADOŁ: Co dobrego Panią dzisiaj spotkało?

NINA WITOSZEK: Co dobrego? Mąż przyniósł mi śniadanie do łóżka. Poza tym przyszła do mnie studentka, która chce pisać magisterium na temat etycznych przesłanek współpracy ludzkości na Marsie. Więc rano spotkał mnie altruizm, a po południu inspiracja. Czego jeszcze mogę chcieć od życia?

Pytam, bo jestem ciekawa, czy to się wciąż jeszcze w Norwegii zauważa. Samochody, które wyraźnie zwalniają przed przejściem dla pieszych, mieszkańców, którzy jak jeden mąż noszą po zmroku odblaski. I to, że wszyscy chcą pomagać, gdy tylko się ich o to poprosi. Czy to są tylko pobieżne turystyczne obserwacje?

Turystyczne spojrzenie ma czasem więcej wspólnego z rzeczywistością niż to nieturystyczne. Pani może widzi wszystko w sposób bardziej przerysowany, ale dzięki temu ma pani bardziej wyrazisty obraz kraju....

17668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]