Reklama

Ładowanie...

Queerowa Rodziewicz, sentymentalna Rodziewiczówna

Queerowa Rodziewicz, sentymentalna Rodziewiczówna

03.03.2023
Czyta się kilka minut
„Rodziewczówna urodziła się za wcześnie. Nie mogąc siebie w pełni wyrazić, zabrnęła w trochę absurdalne fabuły. Być może, gdyby urodziła się później, jej miejsce w literaturze byłoby zupełnie inne” - mówi Emilia Padoł, biografka pisarki, w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.
Maria Rodziewiczówna, 1889 r. / Wikimedia Commons / domena publiczna

Posłuchaj

E

Emilia Padoł (ur. 1985) jest dziennikarką, absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zwyciężczyni II edycji konkursu Instytutu Badań Literackich PAN na najlepszą pracę magisterską o tematyce gender. Autorka czterech publikacji na temat rozrywki i życia kulturalnego w PRL, współtwórczyni książki „Instrukcja obsługi przyszłości”. W W lutym nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej najnowsza książka pt. „Maria Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”.


Emilia Padoł / fot. Michaela Metesová / Bulletproof Warsaw

Zobacz także: dodatek specjalny na 70-lecie Wydawnictwa Literackiego

Odcinek powstał w kooperacji z Wydawnictwem Literackim

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter