Reklama

Nagi Chrystus

Nagi Chrystus

14.06.2021
Czyta się kilka minut
T

To piękne, jak Słowo odsłania nieoczywiste czasem znaczenia – wtedy gdy próbujemy Nim czytać życie konkretnych osób. Mogliśmy tego doświadczyć niedawno, przeżywając wspomnienie świętej królowej Jadwigi.

Liturgia usiłuje opisać jej życie i osobę przy pomocy Mateuszowej Ewangelii o Sądzie Ostatecznym. Znamy dobrze ten fragment, tak intensywnie przywoływany przez papieża Franciszka: „Pójdźcie błogosławieni... Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić” (zob. Mt 25, 31-46). Pamiętamy padające w nim dwukrotnie pytanie, stawiane tak przez sprawiedliwych, jak i przez niesprawiedliwych: „Panie, kiedy widzieliśmy Ciebie głodnym, spragnionym, przybyszem, nagim, chorym i w więzieniu?” (w. 37-39 i 44).

Stawiając owo pytanie razem z Jadwigą, możemy podczas Liturgii usłyszeć nie jedną, lecz dwie odpowiedzi. Pierwszą jest ta wprost wpisana w tekst i brzmi: w...

2736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]