Reklama

Nagi Chrystus

Nagi Chrystus

14.06.2021
Czyta się kilka minut
T

To piękne, jak Słowo odsłania nieoczywiste czasem znaczenia – wtedy gdy próbujemy Nim czytać życie konkretnych osób. Mogliśmy tego doświadczyć niedawno, przeżywając wspomnienie świętej królowej Jadwigi.

Liturgia usiłuje opisać jej życie i osobę przy pomocy Mateuszowej Ewangelii o Sądzie Ostatecznym. Znamy dobrze ten fragment, tak intensywnie przywoływany przez papieża Franciszka: „Pójdźcie błogosławieni... Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić” (zob. Mt 25, 31-46). Pamiętamy padające w nim dwukrotnie pytanie, stawiane tak przez sprawiedliwych, jak i przez niesprawiedliwych: „Panie, kiedy widzieliśmy Ciebie głodnym, spragnionym, przybyszem, nagim, chorym i w więzieniu?” (w. 37-39 i 44).

Stawiając owo pytanie razem z Jadwigą, możemy podczas Liturgii usłyszeć nie jedną, lecz dwie odpowiedzi. Pierwszą jest ta wprost wpisana w tekst i brzmi: w...

2736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]