Reklama

Pałac bezdomnych

Pałac bezdomnych

16.11.2019
Czyta się kilka minut
Powiedziałem Papieżowi, że biedni mieszkają teraz w lepszym pałacu niż on. Bo on mieszka w hotelu św. Marty, a biedni w Palazzo Migliori - powiedział mi przed chwilą kard. Konrad Krajewski, gdy przekazywałem mu gratulacje od "Tygodnika Powszechnego".
Fot. Vatican Media
W

Wczoraj wieczorem papież otworzył Centrum Pobytu dla Osób Bezdomnych w Watykanie. To kolejny pomysł jego jałmużnika, kard. Krajewskiego. Centrum mieści się tuż przy Placu św. Piotra, w czteropiętrowej kamienicy, którą w 1930 r. rodzina Migliorich przekazała Stolicy Apostolskiej. Przez lata była w niej siedziba jednego z zakonów żeńskich, do tego dom formacyjny i bursa dla dziewcząt. Po wyprowadzce sióstr zakonnych budynek wypatrzył Don Corrado (jak tu wszyscy nazywają kardynała) i zaproponował papieżowi, by urządzić ośrodek dla biednych. Ze środków pozyskanych przez Jałmużnika sfinansowano generalny remont, zatrudnieni byli przy nim - oprócz koniecznych fachowych ekip - także sami bezdomni. Dużą część mebli przekazali sponsorzy, m.in luksusowy hotel, który zmieniał wystrój wnętrz. Ale także reszta wyposażenia jest na najwyższym poziomie. - To wszystko przeznaczamy dla biednych, czyli dla Jezusa - mówi kard. Krajewski.


Fot. Vatican Media

Całkowita powierzchnia ośrodka to blisko 2 tys. m2. Na dwóch górnych kondygnacjach urządzono noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Schronienie znajdzie w nim 50 osób (w szczególnie zimne noce, po dostawieniu łóżek piętrowych, nawet więcej). Dwa niższe piętra służyć będą do pobytu dziennego - jest tam stołówka dla 80 osób, sale rekreacyjne i komputerowe, kaplica oraz duża kuchnia, która będzie gotować posiłki nie tylko dla mieszkańców Centrum, ale też dla innych bezdomnych (dwa razy w tygodniu wolontariusze przygotowują ok. 300 posiłków, które rozdawane są na dwóch rzymskich dworcach).

Czytaj także: Don Corrado pozamiatał - wysłannik "TP" z papieskim jałmużnikiem wśród rzymskich bezdomnych

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]