Reklama

Na stos

Na stos

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Sztuka musi zmierzać się z tabu i naruszać normy, jest bowiem konieczną dla każdej wspólnoty przestrzenią praktykowania wolności – nie tylko w Starym Teatrze.
Płoną płyty Beatlesów. Waycross, Georgia, USA, 12 sierpnia 1966 r. Fot. Bettmann / CORBIS
C

Choć twarze na nim roześmiane, jest to jedno z najbardziej demonicznych zdjęć drugiej połowy ubiegłego wieku. Na fotografii widać mężczyznę przemawiającego przez mikrofon w otoczeniu tłumu bardzo młodych ludzi, których twarze rozpala niepokojący entuzjazm. Przed nimi płonie ognisko, ale nie harcerskie. Jest już po zmroku. Trudno dopatrzyć się, co trawią płomienie, z pewnością nie są to drewienka.
POPULARNIEJSZY OD CHRYSTUSA
Zdjęcie zrobiono w Waycross, w stanie Georgia, którego historia wiąże się nie tylko z nieśmiertelnym standardem Carmichaela, ale też z miejscem narodzin dwudziestowiecznego Ku-Klux-klanu. W rankingach na najbardziej rasistowski stan „słodka Georgia” zajmuje zawsze wysokie miejsca w doborowym towarzystwie Mississippi czy Alabamy. Wiosną 1899 r. w ciągu zaledwie sześciu tygodni zlinczowano w Georgii dwunastu Afroamerykanów, przez...

13212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]