Reklama

Na początku Mahomet też był sam

Na początku Mahomet też był sam

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Kard. Barbarin co rano powtarzał zaspanej katolickiej delegacji: "Popatrzcie, nasi muzułmanie już wracają z meczetu, już zdążyli się pomodlić.
"

"I zaufaj Żyjącemu, który nie umiera! I wysławiaj Jego chwałę! Wystarczy, iż On jest dobrze świadomy grzechów swoich sług!" - słowa 25. sury Koranu zabrzmiały 20 lutego na cmentarzu klasztoru Matki Bożej Gór Atlasu w Tibhirine, 80 km od Algieru. Epizod umywania nóg uczniom z Ewangelii św. Jana, Ojcze Nasz, Fatiha (odmawiana śpiewnie, w rosnącym rytmie pierwsza sura Koranu), długie milczenie, którego szczęśliwie nie potrafili zakłócić ani fotografowie światowych agencji, ani zwykle rozgadani policjanci z eskorty - w ten sposób modlili się tu muzułmanie i katolicy z Lyonu. Modlili się nad grobami trapistów uprowadzonych wiosną 1996 r. przez terrorystów z GIA (Islamskich Grup Zbrojnych). Odcięte głowy porwanych znaleźli 21 maja na rosnącym w podwórku drzewie mieszkańcy domu, który pokazał nam po drodze Henri Teissier, arcybiskup Algieru.

Inicjatorem podróży,...

7184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]