Reklama

Na początku Mahomet też był sam

Na początku Mahomet też był sam

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Kard. Barbarin co rano powtarzał zaspanej katolickiej delegacji: "Popatrzcie, nasi muzułmanie już wracają z meczetu, już zdążyli się pomodlić.
"

"I zaufaj Żyjącemu, który nie umiera! I wysławiaj Jego chwałę! Wystarczy, iż On jest dobrze świadomy grzechów swoich sług!" - słowa 25. sury Koranu zabrzmiały 20 lutego na cmentarzu klasztoru Matki Bożej Gór Atlasu w Tibhirine, 80 km od Algieru. Epizod umywania nóg uczniom z Ewangelii św. Jana, Ojcze Nasz, Fatiha (odmawiana śpiewnie, w rosnącym rytmie pierwsza sura Koranu), długie milczenie, którego szczęśliwie nie potrafili zakłócić ani fotografowie światowych agencji, ani zwykle rozgadani policjanci z eskorty - w ten sposób modlili się tu muzułmanie i katolicy z Lyonu. Modlili się nad grobami trapistów uprowadzonych wiosną 1996 r. przez terrorystów z GIA (Islamskich Grup Zbrojnych). Odcięte głowy porwanych znaleźli 21 maja na rosnącym w podwórku drzewie mieszkańcy domu, który pokazał nam po drodze Henri Teissier, arcybiskup Algieru.

Inicjatorem podróży,...

7184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]