Reklama

Na końcu jest światło

Na końcu jest światło

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Droga Światła jest nabożeństwem podobnym w konstrukcji do Drogi Krzyżowej. Oto rozważania bp. Rysia z krakowskiej Via Lucis.
Bp Grzegorz Ryś podczas Akademickiej Drogi Światła w Krakowie, 4 maja 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
W

W tym roku, pierwszy raz w historii krakowskiej Drogi Światła, w mieście nie padał deszcz. W minioną środę ciesząca się coraz większą popularnością procesja z Wawelu na Skałkę przyciągnęła zatem więcej osób niż w roku ubiegłym. To popularne na Zachodzie nabożeństwo powoli wpisuje się w doświadczenie religijne Polaków. Mówią już o nim dokumenty Kościoła. W „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, czytamy: „Przez metaforę drogi Via Lucis prowadzi nas do ukazania rzeczywistości cierpienia, które w planach Bożych nie jest czymś ostatecznym, do nadziei osiągnięcia prawdziwego przeznaczenia człowieka, którymi są wolność, radość i pokój. A są to owoce paschalne”.

Prościej? Droga Krzyżowa jest w Polsce popularną formą nabożeństwa. Łatwiej skupić się na krzyżu, a coraz trudnej zrozumieć, że decydujące znaczenie dla...

7210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]