Reklama

Na biegunach

Na biegunach

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Był to festiwal Marthy Argerich i Andreasa Staiera, znakomitych koncertów, ale może nade wszystko - festiwal instrumentów.
I

Imponujący rozmachem tegoroczny festiwal Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zgromadził artystów reprezentujących najważniejsze nurty współczesnej pianistyki. Ramy imprezy stworzyło dwoje z nich: Martha Argerich i Andreas Staier, których koncerty stały się największymi wydarzeniami muzycznymi ostatnich lat. Ich sztuka to przeciwległe bieguny, między którymi przebiegają linie równoleżników i południków, wyznaczane przez pozostałych pianistów. I nie chodzi tu o dobór repertuaru, instrumentów czy kwestie techniczne, co raczej o samą istotę sztuki, jaką jest wykonawstwo muzyczne. O jej sens, metodę, sposób kreacji. Staier i Argerich to dwa fascynujące światy, które w zasadzie nie mają punktów stycznych.

To, co najbardziej porusza w sztuce Staiera, to bezkompromisowa uczciwość i pokora - wobec dzieła i słuchacza. Nie ma tu ani jednego przypadkowego dźwięku, ani...

6050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]