Reklama

My

My

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Polak odznacza się tym, że niezależnie od epoki, sytuacji i okoliczności - walczy! Do upadłego i najczęściej sam ze sobą. W zajazdach szlacheckich i tumultach chłopskich, w rokoszach, ruchawkach i konfederacjach, w partiach i na kolejnych emigracjach, w procesach sądowych, wlokących się przez dziesięciolecia, z sąsiadem zza miedzy lub własną rodziną.
D

Dziś zagryzają się ze sobą partie polityczne, ich liderzy, strategowie, wizażyści, związane z nimi gazety (lub czasopisma), organizacje społeczne, instytucje państwowe, kandydaci do wszelkich wyborów, fani wszelkich idolów. Udało się nawet dokonać podziwianej przez kraj i zagranicę semantycznej sztuczki: zamiany w najzaciętszych wrogów współzałożycieli ruchu pod nazwą Solidarność.

Czyż więc nie ma ani jednej sprawy, wokół której to plemię pogodzi się i zjednoczy? Owszem jest: uznanie Wielkiego Piątku i Święta Trzech Króli za dni wolne od pracy. Teraz w kryzysie i na wieki wieków amen.

O minach

Czasem w prasie ukazuje się fotografia jakiejś bardzo znanej osobistości - głównie ze świata polityki - z tak nieprawdopodobnie głupią miną, że oglądającemu zapiera dech. Zastanawiam się wtedy, czy mina jest własnością...

2490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]