Reklama

Przed odbudową

Przed odbudową

17.05.2021
Czyta się kilka minut
Zepsucie opozycji na swoje podobieństwo to znacznie większy sukces Jarosława Kaczyńskiego niż stworzenie sprawnej wodzowskiej partii i utrzymywanie w szachu przybudówek.
Władysław Kosiniak-Kamysz i Borys Budka w czasie posiedzenia Sejmu, maj 2020 r. Fot. JACEK DOMIŃSKI / REPORTER
P

Ponad 100 tysięcy naszych współ­obywateli straciło życie, wpadając bez twarzy i imienia w rozpadlinę, którą demografia z typowym dla siebie chłodem nazywa „nadmiarowymi zgonami”. Nierozpamiętywanie tego, co się złego tylu ludziom i rodzinom stało, jest może sposobem, w jaki ci, którzy przetrwali, próbują urządzać się w rzeczywistości wyłaniającej się nam na horyzoncie.

Od ekonomistów znamy zjawisko wzrostu konsumpcji i aktywności ludzkiej w okresach następujących po kataklizmach. Dziś na to nakłada się perspektywa kolejnego bodźca finansowego, jakbyśmy po raz drugi wstępowali do Unii. Czekają nas duże pieniądze, a ponieważ kraj mamy, pomimo kilkunastu lat intensywnego dostosowania się do wzorców postindustrialnej Europy, wciąż relatywnie „produkcyjny”, młody i o niskich dochodach, to czeka nas też szybsze odbicie.

Jest to swego rodzaju premia za bycie na dorobku, za...

10065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

owszem Kaczyński jest zręcznym taktykiem w swych strategiach, a sama zręczność nie ma nic pochodnego z jakości strategii. A jaki jest „sekret” poziomu taktyki szefa PIS? Fenomenalna wiedza z historii politycznej, czyli coś nieosiągalnego i niepojmowalnego dla współczesnych polityków generacji Budki. Przykładowo pyta się Pan Kaczyńskiego o rok 1924 w polityce parlamentarnej Portugalii, a wtedy Kaczyński Panu opowiada, jakie były kontrowersyjne projekty rządowe, jaka była postawa opozycji, jaka wewnątrz koalicji, kto z kim był skłócony i jak rozegrano głosowanie, i jeszcze co na ten temat pisały media i jakie opcje były brane przez uwagę przez opinię społeczną. I jest to wiedza nabyta metodami tradycyjnymi w erze przedinternetowej. Dziś ta wiedza jest powszechnie dostępna, ale politycy sa tak dziecinni, że wolą czas poświęcić FB i Twitterowi.

historia WKP(b).

Taaaak… Ja zaś zgaduje po owocach działań Budki, że jego życie intelektualne upłynęło najburzliwiej przy oglądaniu kreskówki Kojot i Struś Pędziwiatr z serii Merrie Melodies prod. Warner Bros. A Ty jak myślisz?

.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]