Reklama

Mozart pod Lupą

Mozart pod Lupą

30.06.2006
Czyta się kilka minut
Realizatorzy tegorocznej edycji Wiener Festwochen postanowili włączyć się w obchody Roku Mozarta i Roku Freuda. Idea przednia i miejsce jedyne. Czy jednak zamysł udało się zrealizować?.
L

Luc Bondy, dyrektor festiwalu, w programowej wypowiedzi przywołał ducha miejsca i przypomniał, ile teatr zawdzięcza obu patronom. Wyobraźnię pobudzały też ekscytujące emblematy festiwalu. Na jednym z plakatów montaż - głowa Mozarta z jednego z osiemnastowiecznych obrazów plus dziewiętnastowieczny, zakorkowany w archaicznej butelce poroniony płód w formalinie, który kiedyś kontemplowałem w wiedeńskim muzeum anatomopatologii. Inny w zgrabnej ramce streszcza zamysł autorów imprezy: folder z kompletem biletów opakowany w etui, na którego rewersie widnieje twarz Mozarta z wywróconymi po białka oczami, na awersie zaś analogiczna twarz Freuda - jakby obaj mistrzowie zawieszeni między wstrętem a śmiertelną nudą spierali się o to, który z nich jako pierwszy zwymiotuje.

Marks zamiast Freuda

Wymioty, owszem, były, nudy też nie zabrakło,...

13648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]