Reklama

Powrót nocnego portiera

Powrót nocnego portiera

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli Kieślowski chciał odsłonić w postaci nocnego portiera wizerunek zaprojektowany przez totalitarną machinę, to Horvath przeciwnie - zainspirowany filmem Kieślowskiego starał się dotrzeć do "prawdziwego człowieka.
Kadr z filmu Andreasa Horvatha
J

Jury zakończonego niedawno festiwalu filmowego w Karlowych Warach główną nagrodę w kategorii "film dokumentalny do 30 minut" przyznało utytułowanemu już austriackiemu reżyserowi Andreasowi Horvathowi (rocznik 1968). Bohater jego filmu "Views of a Retired Night Porter" ("Z punktu widzenia emerytowanego nocnego portiera") jest dobrze znany polskiemu widzowi za sprawą słynnego i wielokrotnie nagradzanego dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego "Z punktu widzenia nocnego portiera" (1977) i swego czasu należał do lepiej rozpoznawanych ikon realnego socjalizmu. Horvath chciał poznać dalsze jego losy, ale wiedziony trafną intuicją powiedział przy okazji parę ważnych rzeczy o człowieku i życiu, o Polakach, o niedawnych historycznych przemianach i - last but not least - o filmowaniu, a w tym sensie także o samym Kieślowskim.

Dwa spojrzenia

...
10123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]