Reklama

Mówiono im, że są forpocztą

Mówiono im, że są forpocztą

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Pierwsi żydowscy osadnicy pojawili się w Strefie Gazy po wojnie izraelsko-arabskiej w 1967 r. Wśród ok. 1,4 mln Palestyńczyków zamieszkało tu w strzeżonych enklawach kilka tysięcy Żydów. Rząd Ariela Szarona - polityka, który przed laty wspierał akcję osadniczą - postanowił zlikwidować ich osiedla. Decyzja ma przybliżyć pokój na Bliskim Wschodzie, ale dzieli izraelskie społeczeństwo - 55 proc. badanych jest za opuszczeniem Strefy Gazy, 39 proc. - przeciw.
N

Nocą z 17 na 18 sierpnia upłynął termin, jaki rząd dał osadnikom na opuszczenie domów. Nie wszyscy zgodzili się wyjechać dobrowolnie. Część zabarykadowała się w mieszkaniach i synagogach, skąd usuwali ich izraelscy żołnierze. W chwili zamknięcia tego numeru "TP" zakończyła się ewakuacja 17 z 21 osiedli w Gazie; operację przerwano na szabat.

AGNIESZKA SABOR: - Kim są osadnicy, którzy opuszczają dziś Strefę Gazy?

ALEKSANDER DANCYG: - Mieszkam tuż przy granicy z Gazą od ponad 40 lat. Nie mam najmniejszej satysfakcji z tego, że przez wszystkie te lata powtarzałem, iż nie mamy co robić na tamtych terenach. Pomysł stworzenia osiedli w Gazie przypada na przełom lat 70. i 80. Ariel Szaron chciał wówczas mieć żydowski bufor na pograniczu z Egiptem. Pewna niewielka część osadników przybyła na teren Gazy z okolic Synaju, oddanego...

7912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]