Reklama

Moskwa: silny protest bez liderów

Moskwa: silny protest bez liderów

29.07.2019
Czyta się kilka minut
W minioną sobotę kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice Moskwy, aby zamanifestować sprzeciw wobec manipulacji władz przy organizacji planowanych na wrzesień wyborów do miejskiej Dumy.
PAVEL GOLOVKIN / AP / EAST NEWS
PAVEL GOLOVKIN / AP / EAST NEWS
K

Kilka dni wcześniej, pod naciąganym pretekstem nieważnych podpisów na listach poparcia, komisja wyborcza unieważniła 57 opozycyjnych kandydatur. Zgromadzenie odbyło się mimo braku zezwolenia władz. W poprzedzającą je noc doszło do rewizji w domach kandydatów, zastraszano potencjalnych uczestników. Jednego z liderów opozycji Aleksieja Nawalnego skazano na 30 dni aresztu za wzywanie do nielegalnych demonstracji (w niedzielę trafił do szpitala z objawami „dziwnej alergii”).

Siły prewencji miały nie dopuścić do odbycia się wiecu – protestujących rozbito na kilka mniejszych grup. Zatrzymano, w wielu przypadkach przy użyciu przemocy, ponad 1300 osób. Demonstrację transmitowała niezależna telewizja TV Rain. Uczestnicy, przeważnie młodzi, mówili, że protestują, bo mają dość samowoli władz.

To nowy typ protestu: rozproszony, bez przywódców (liderów zatrzymano wcześniej). Jest świadectwem rosnącego niezadowolenia aktywnej części społeczeństwa i niezgody na niedemokratyczne praktyki władz. Natomiast władze skreślając opozycjonistów z list wyborczych, zasygnalizowały rezygnację z fasadowych rytuałów, jakimi są wybory z – choćby symbolicznym – udziałem opozycji. Następna demonstracja została zapowiedziana na 3 sierpnia.

W czasie gdy na ulicach stolicy rozganiano demonstracje, prezydent Putin zszedł w batyskafie na dno Zatoki Fińskiej, aby z bliska przyjrzeć się zatopionemu okrętowi podwodnemu z czasów wojny. W telewizyjnych programach informacyjnych była to wiadomość najważniejsza. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]