Reklama

Moment stadny

Moment stadny

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Zjawisko zwane flash mob polega na spontanicznie zbiorowych absurdalnych akcjach międzyludzkich, podejmowanych w miejscach publicznych przez nieznanych sobie członków społeczeństwa w celu wspólnego odczuwania chwilowej dziwności istnienia.
B

Brzmi to nieco enigmatycznie, i takim też jest na poziome ogólnych definicji, ale jeśli ktoś miał do czynienia na przykład ze zgromadzonym na placu wokół miejskiej fontanny kilkusetosobowym tłumem obcych sobie ludzi, którzy nagle ni z tego, ni z owego wykonują jednoczesne gesty ? la "żabka", aby po kilku minutach rozejść się w wielkomiejską obcość - taki ktoś już wie, że flash mob to jest coś. Oczywiście, nowa moda krzewiona jest w zepsutych kilkudziesięcioletnią konsumpcją metropolitalnych społecznościach przodującego kapitalizmu, tam też posiada pewien abstrakcyjnie dekadencki smaczek iście kontrkulturowej bezcelowości, na który obywateli Pierwszego Świata po prostu stać. Ktoś wie, od nie wiadomo kogo, co ma zrobić, gdzie i kiedy, a nie wie, kto z ludzi wokół niego wie. Na moment stają się wspólnotą tajemnicy ujawnionej w skazanym na rychłe zaniechanie akcie naruszenia...

3926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]