Reklama

Mołdawski Donieck

Mołdawski Donieck

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Napięcie rośnie: im bliżej wyborów, tym większa obawa, że Rosja uderzy w proeuropejski mołdawski rząd – wykorzystując separatystów z Naddniestrza.
W

Wojna Rosji z Ukrainą postawiła władze separatystycznego Naddniestrza – uzależnionego gospodarczo i militarnie od Rosji, ze stolicą w Tyraspolu – w niewygodnej sytuacji. Chcąc chronić swe interesy, muszą spełniać oczekiwania Kremla, ale nie antagonizować ukraińskiego sąsiada. Jednocześnie wiedzą, że dla Moskwy są tylko instrumentem, który może być wykorzystany przeciw Ukrainie lub Mołdawii [między którymi Naddniestrze się znajduje – red.].
W ten sposób Rosja może zatrzymać integrację europejską Mołdawii, którą uważa – jak Ukrainę – za swoją strefę wpływów. A datą decydującą są tu mołdawskie wybory parlamentarne, planowane na 30 listopada. W ich efekcie władza – wbrew życzeniom Rosji – znów może trafić w ręce obecnej proeuropejskiej koalicji, która w czerwcu podpisała z Unią umowę stowarzyszeniową. Akcje „zielonych ludzików” z Naddniestrza mogłyby uniemożliwić wybory lub/i...

7744

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]