Reklama

Czary i judaizm

Czary i judaizm

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Tora potępia magię, czary, wróżenie z kart, wieszczbiarstwo.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
C

Czytamy w Księdze Wyjścia: „Czarownicy żyć nie dopuścisz” (22, 18). Z kolei w Księdze Kapłańskiej napisano: „Nie udawajcie się do czarowników ani do wieszczków, ani od nich rady szukajcie, abyście się od nich nie splugawili” (19, 32). Karą jest śmierć. Karą jest napotkanie rozgniewanej twarzy Pana. Zginąć ma od kamienia mąż lub niewiasta, „w których by był duch czarnoksięski albo wieszczy”.

Te zasady powtarzane są bardzo często. Najczęściej występują w kontekście zakazów dotyczących nieprawidłowych zachowań seksualnych. Zwykle adresowane są do kobiet. Powiada się (Enoch), że czarów wyuczyli swoje ludzkie żony upadli aniołowie. Pierwsza mityczna kobieta – Lilit, która ujeżdżała pierwszego węża, przeistoczyła się w demona z pomocą tajemniczego imienia Boga.

W literaturze uznawanej dzisiaj za folklorystyczną kobiety obdarzone czarodziejskimi mocami potrafiły wpłynąć na...

3573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]