Reklama

Ładowanie...

Mniej mięsa i samochodów. O co chodzi w raporcie C40 Cities?

17.02.2023
Czyta się kilka minut
Nikt nie będzie w Warszawie wprowadzał kartek na jedzenie ani zakazywał posiadania samochodu, a już na pewno nie robią tego autorzy głośnego ostatnio raportu C40 Cities. Zwolennicy sprawiedliwej transformacji klimatycznej powinni się raczej cieszyć, niż wpadać w panikę.
Zakorkowana trasa Toruńska w Warszawie, 27 października 2022 r. / fot. ŁUKASZ SZCZEPAŃSKI / REPORTER
R

Raport C40 Cities można raczej pochwalić za skierowanie uwagi we właściwe miejsce: bo gdzie indziej szukać możliwości redukcji emisji, jak nie wśród mieszkańców najbogatszych miast świata.

W ostatnim tygodniu przepis na poważną debatę o zmianach klimatu w Polsce przedstawiał się następująco. Krok pierwszy: znajdź raport sprzed czterech lat, który nie zawiera żadnych przełomowych wniosków ani postulatów, ale za to był współfinansowany przez stowarzyszenie największych miast na świecie C40 Cities, do którego należy Warszawa. Odkrój najbardziej kontrowersyjne fragmenty, a resztę, wraz z całym kontekstem, wyrzuć do kosza (najlepiej nawet nie czytając). Wszystko ugotuj w sosie medialnego oburzenia, koniecznie dopraw hasłami „ekokomunizm” i „zielony łagier”. Dla dekoracji dodaj kolorowe infografiki i podawaj na gorąco. 

Spróbujmy spokojniej. O co chodzi w wyciągniętym przez...

6449

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/kryzys-klimatyczny

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]