Reklama

Młotek jako narzędzie dyskusji

Młotek jako narzędzie dyskusji

26.04.2011
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Awinionu, którzy ostatnio protestowali przeciwko słynnej fotografii "Piss Christ", traktują jej autora, Andresa Serrano, znacznie poważniej niż krytycy sztuki nowoczesnej.
1

17 kwietnia w muzeum sztuki współczesnej w Awinionie doszło do niezaplanowanego performance’u. Zamaskowany mężczyzna (nie był to Daniel Olbrychski) wdarł się do sali, w której eksponowano najsłynniejszą pracę amerykańskiego fotografika Andresa Serrano "Piss Christ", z 1987 r. Na pięknym, wysmakowanym kolorystycznie fotogramie widać zanurzony w moczu krzyż i wiszącego na nim Jezusa. Mężczyzna rozbił młotkiem szklaną gablotę, zniszczył też zdjęcie.

Mógłbym napisać, że był to bezprzykładny akt wandalizmu i przemocy wobec sztuki, akt jednoznacznie godzien potępienia, nie pierwszy zresztą wymierzony w pracę Serrano. Mógłbym tak napisać, a jednak nie potrafię, coś (ktoś?) podpowiada mi bowiem, że są w historii sztuki prace obliczone na wywołanie reakcji znacznie poważniejszej niż ożywiona dyskusja na wernisażu, przy lampce Dom Pérignon, i "Piss Christ" do nich...

5153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]