Ładowanie...
Misteria Paschalia na płytach
Misteria Paschalia na płytach
Dzięki sprawnym i konsekwentnym działaniom promocyjnym udało się do imprezy przekonać redakcje prasy codziennej i pism specjalistycznych, rozgłośni radiowych i telewizyjnych z całej Europy. O festiwalu jest więc na świecie coraz głośniej. Co jednak istotniejsze, wokół wielkanocnych Misteriów skupiła się pokaźna grupa melomanów, społeczność wiernych wielbicieli krakowskich koncertów, poszukujących artystycznych wrażeń nomadów, którzy, aby doświadczyć dźwiękowych opracowań pasyjnych i rezurekcyjnych tematów, ściągają do miasta nawet z Antypodów.
To dla nich, ale nade wszystko dla słuchaczy, którzy nie mogą spędzić w Krakowie czasu Paschalnego Triduum organizatorzy przygotowali fonograficzną niespodziankę - płytową serię Misteria Paschalia Collection. Mocną inauguracją przedsięwzięcia będą dwa albumy energicznego Fabio Biondiego, jego słynnej formacji Europa Galante ze znakomitymi solistami. Na pierwszej płycie znalazło się oratorium "Ges? sotto il peso della croce" Giana Franceski de Majo, na krążku drugim "La Santissima Annunziata" Alessandro Scarlattiego.
Oba dzieła, przywrócone współczesnemu życiu koncertowemu przez dociekliwego Sycylijczyka, który aby dotrzeć do źródeł wykonywanej muzyki z uporem maniaka przedziera się przez zakurzone archiwa i cierpliwie czyta dawne manuskrypty, zostały nagrane podczas krakowskich występów w 2006 i 2007 roku. Płyty te nie są więc rezultatem mozolnej pracy w studiu, którego sterylne warunki nagraniowe pozwalają wprawdzie na intonacyjną doskonałość, lecz nierzadko odzierają muzykę z emocji. Słuchając nagrań Misteria Paschalia Collection, można poczuć atmosferę podniecenia i estetycznego uniesienia, która towarzyszy festiwalowym koncertom, docenić autentyczne brzmienie włoskiego ansamblu, dostrzec ekspresyjny potencjał muzyków, a nade wszystko zachwycać się bogactwem emocji, które w pełnych melodycznej fantazji partyturach Majo i Scarlattiego odnajdują śpiewacy - Marta Almajano, Lucia Cirillo, Emanuela Gallo, Roberta Invernizzi, Marina de Liso, Carlo Allemano i Magnus Staveland.
Albumy, które są pierwszą światową rejestracją obu barokowych kompozycji, będą miały premierę podczas tegorocznego festiwalu, a wkrótce potem znajdą się w międzynarodowej dystrybucji. W oczekiwaniu na muzyczną ucztę, aby zaostrzyć nieco apetyt, w wielkanocnym numerze "Tygodnika Powszechnego" Czytelnicy otrzymają starannie przygotowane danie - płytę z obszernymi fragmentami "Ges? sotto il peso della croce" Giana Francesco de Majo.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]