Reklama

Mineralny szał

Mineralny szał

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Niektórzy chcą w nim widzieć największego z żyjących pianistów. Chociaż od dawna mieszka w Szwajcarii, w Polsce - od czasu zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim w 1975 roku - otaczany jest prawdziwym kultem.
K

Każdy z występów Krystiana Zimermana - a nie udziela się przesadnie często, ot ze czterdzieści razy na rok - jest na całym świecie wydarzeniem. Jego nagrania stały się szalenie rzadkie. Przedostatnie, z koncertami Chopina, pochodzi z 1999 roku: wzbudziło wówczas sensację, ale niemało też polemik. Większość płyt nagranych w latach młodzieńczych kazał z rynku wycofać, w przeświadczeniu, że nie są doskonałe. Nad wszystkim chce panować, sprawować kontrolę nad każdym parametrem swej sztuki: instrumentem i jego mechaniką, wilgotnością powietrza, akustyką sali i nade wszystko - owym produktem skończonym, jakim jest płyta, dzieło sztuki uwiecznione w metalowym krążku, jak prehistoryczna skamielina w piaskowcu.

Życie pod ścisłym nadzorem

Występował kiedyś w Hiszpanii grając Schuberta. Nagle zrywa się z krzesła, pędzi za kulisy, rzuca...

10209

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]