Reklama

Miłość miłosierna

Miłość miłosierna

15.05.2005
Czyta się kilka minut
W ostatniej książce, Pamięć i tożsamość, Papież wspomina, że zarówno pierwszą encyklikę o Odkupicielu, jak drugą, o Miłosierdziu, przywiózł z Polski. Obie były owocem moich doświadczeń duszpasterskich zdobytych w Polsce, a w szczególny sposób w Krakowie. Przecież tam znajduje się grób siostry Faustyny Kowalskiej.
-

---ramka 351013|prawo|1---Dlaczego Faustyny? Mówi dalej Jan Paweł II: “Siostra Faustyna stała się rzeczniczką przesłania, iż jedyną prawdą zdolną zrównoważyć zło tych ideologii [nazizmu i komunizmu - przyp. autora] jest ta, że Bóg jest Miłosierdziem - prawda o Chrystusie miłosiernym. I dlatego, powołany na Stolicę Piotrową, czułem szczególną potrzebę przekazania tych rodzimych doświadczeń, które z pewnością należą do skarbca Kościoła powszechnego". Zawsze wspominam przy tej okazji mojego przyjaciela - księdza francuskiego, który będąc w Krakowie modlił się w Łagiewnikach, a potem powiedział: “Rozumiem, dlaczego Wojtyła został Janem Pawłem II - żeby głosić światu miłosierdzie".

Encyklika została podpisana 30 listopada 1980 r., w chwili dla Polski dramatycznej. Po wybuchu “Solidarności" w sierpniu 1980 r., na przełomie listopada i grudnia na polskiej granicy...

6048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]