Reklama

Milczenie Piusa XII

Milczenie Piusa XII

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Z satysfakcją przeczytałem w "Tygodniku", że Benedykt XVI wstrzymał procedury zmierzające do wyniesienia Piusa XII na ołtarze. Jako przyczynę tej decyzji podaje ks. Adam Boniecki za ks. Peterem Gumpelem fakt, że Papież "nie chce urazić Żydów". Wydaje mi się - jako katolikowi zaangażowanemu w dialog polsko-żydowski - że można znaleźć więcej przyczyn.
S

Staram się zrozumieć przyczyny zachowawczej postawy Piusa XII, lecz czy powinna ona stanowić wzór do naśladowania? Prawdą jest, że Pius XII był papieżem w "czasach iście diabelskich". Z pewnością należy to traktować jako okoliczność łagodzącą, ale czy usprawiedliwiającą zachowawczość? To właśnie "czasy diabelskie" najbardziej potrzebują wyrazistego rzecznika Boga. Kogoś, kto powie: Non possumus! Zbyt wielu milczało, aby pomnażać ich grono!

Nie przemawia do mnie argument, że Pius XII poprzez brak jednoznacznego potępienia nazizmu chciał "chronić niewinnych przed nieuchronną śmiercią". Mimo wielkiej przychylności dla osoby ks. Adama Bonieckiego wątpliwości moje wzbudza jego pogląd, że "wystąpienie publiczne byłoby na chwałę papieża, niczego by jednak nie zmieniło. Wprost przeciwnie: oznaczałoby najcięższe represje dla milionów katolików żyjących pod okupacją i ...

3914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]