Reklama

Milczenie. O śmierci Boga raz jeszcze

Milczenie. O śmierci Boga raz jeszcze

29.11.2007
Czyta się kilka minut
Jest wczesny ranek. Śpiące miasto otula wilgotna mgła. W dole niewyraźnie majaczą kontury strzelistej wieży dalekiego kościoła. Choć może to nie kościół. Może przywidzenie.
W

Wracam do swoich słów sprzed pół roku, próbując je czytać przez pryzmat głosów, które przyszły później. Jedna z najczęściej wyrażanych wątpliwości dotyczyła kwestii weryfikacji moich sądów. Czy margines można aby brać za całość?, pytano. Czy można głosić odchodzenie Boga, gdy wokół tak wiele przykładów na istnienie żywego Kościoła? Cóż mogę na to odpowiedzieć? Chyba tylko to, że wielu sygnałów wysyłanych przez świat nie sposób w całości ująć językiem socjologii i rzekomo nagich faktów (choć nie są one oczywiście pozbawione znaczenia). A już zwłaszcza nie sposób tego czynić w odniesieniu do sygnałów o śmierci transcendencji. Jedyne, co nam pozostaje, to głęboko i poważnie, ale także bez nadętego zadufania, z dystansem wobec samych siebie szukać drogi pośród prawie nieczytelnych znaków, przy pełnej świadomości, że ta droga może się okazać całkowicie błędna.

...

3552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]