Reklama

Mikrokosmos

Mikrokosmos

06.03.2005
Czyta się kilka minut
W drugiej połowie XIX wieku Andriejewski Spusk zamieszkiwała elita intelektualna. Ta ulica najlepiej opowiada historię Kijowa, z miejscem dla polityki, ale też dla ludzi, którzy myśleli, że są zwyczajni, gdy zwyczajni wcale nie byli.
Kijów, cerkiew św. Andrzeja, górująca nad Padołem
T

To jedna z najstarszych ulic miasta: pnie się stromo, łącząc dzielnicę Padół ze starym miastem. W XVII w. słynący z jarmarków Padół leżał na przedmieściach Kijowa, dziś jest jego centrum.

Na Andriejewskim Spusku sprzedawcy rozkładają stragany, kicz miesza się z tradycją: ludowe stroje i komercja tworzona dla zagranicznych turystów. Podkoszulki z Leninem, oryginalne sztandary z czasów ZSRR, gadżety z Pomarańczowej Rewolucji.

Ulicę przechodzi się w kilka minut, dochodząc do serca Kijowa: Majdanu Nezałeżnosti.

Anioł na Spusku

Kamienice na Andriejewskim Spusku są stare, mieszkania wielokrotnie zmieniały właścicieli. Na fasadach zostawały tablice pamiątkowe po ludziach wybitnych.

Najwięcej o ich życiu można się dowiedzieć w Muzeum Jednej Ulicy, które dokumentuje historię...

11311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]