Reklama

Między sztuką a kiczem

Między sztuką a kiczem

19.10.2010
Czyta się kilka minut
Prawykonania dzieł Martinů i Knapika spięły klamrą II Festiwal Opery Współczesnej. Pierwsze - świetne, drugie - beznadziejne, lecz i tak mamy do czynienia z poważnym wydarzeniem operowym dla naszej części Europy.
P

Pierwsza edycja Festiwalu Opery Współczesnej przed dwoma laty przeszła właściwie bez echa. Ale też i program nie był zbyt imponujący - ot, kilka zebranych inscenizacji oper XX wieku, które w repertuarze Opery Wrocławskiej były od dawna. W tym roku ambicje szefowej dolnośląskiej sceny, Ewy Michnik, sięgnęły wyżej. Do miejscowych produkcji nie tylko dodała "Zagładę domu Usherów" Glassa, spektakl wystawiony pierwotnie na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, ale zaproponowała publiczności dwie nowe inscenizacje. Festiwal otworzyły pokazane po raz pierwszy w Polsce "Legendy o Marii" Bohuslava Martinů, a zamknęła prapremiera "La libert? chiama la libert?" Eugeniusza Knapika do libretta Jana Fabre’a.

Kompozytor niesłusznie zapomniany

Dzięki współpracy z praskim Narodnim Divadlem, Ewa Michnik wprowadziła na scenę po raz pierwszy...

10279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]