Reklama

Miecz San Galgano

Miecz San Galgano

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Miecz w skale, zatopiony w niej jak palec Tomasza w ranie na boku Chrystusa, tkwi na środku kościółka. Szklana półkula nie pozwala mocować się z rękojeścią.
Świątynia w San Galgano. Chiusdino, Włochy, 2000 r. /fot. Massimo Borchi / Atlantide Phototravel / Corbis
W

W San Galgano, na niewielkim kawałku ziemi, który łatwo ogarnąć jednym spojrzeniem, jest wszystko, co potrzebne do życia: upiór opactwa, kaplica z freskami, legenda, trup, bar, wspomnienie z dzieciństwa, gospoda i hotel. Można tu spędzić popołudnie, noc, poranek i odjechać z poczuciem, że tobie dano najwięcej.

Trzy budowle wyrastają z pola takiego, jakie spotykałem na Mazowszu, na wsi pod Płońskiem, gdzie spędzałem wakacje u stryja - zboże, trawa, koniczyna, pokrzywy. Czuję, że o wrażeniu, jakie dzisiaj robi na mnie to miejsce, decyduje wspomnienie z dzieciństwa, zapach nadrzecznych kwiatów, mazowiecka wilgoć liści bobkowych, rozdeptane koniczyny i mlecze. Kołaczące się po głowie nazwy ni to wsi, ni to miasteczek, jak Sochocin, gdzie urodził się ojciec, Bolęcin nad Wkrą (tata mówił o niej Działdówka), Sarbiewo, Baboszewo, Siekluki, brzmią nie gorzej niż...

10330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]