Reklama

Mickiewicz nie pomoże

Mickiewicz nie pomoże

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Czterdziestomilionowy naród stać na to, aby chronił rękopisy, pamiątki, ślady cywilizacyjne rozsiane w setkach bibliotek, archiwów i kolekcji przede wszystkim na obszarach na wschód od Polski, od Smoleńska po Irkuck, Krasnodar i Archangielsk.

“Przed wielu laty Xawery Dunikowski pytał pono Włodzimierza Sokorskiego, naonczas ministra kultury (1952-1956), czy wie, kto był ministrem kultury we Francji za czasów Balzaka. Sokorski nie wiedział. »No widzi pan - ucieszył się mistrz - a o Balzaku pan słyszał!«". Politycy rządzący Polską zdają się niezbyt świadomi, iż chwała Polski w Europie i w świecie oparta jest nie tyle na ich działaniach, ile na tym, czego dokonają ludzie polskiej kultury i nauki".

Tak zaczynał się mój szkic “Wielka niemoc albo promocja" wydrukowany w roku 1997 w numerze 7-8 paryskiej “Kultury". Redaktor Jerzy Giedroyc uważał temat za tak ważny, że umieścił ten tekst jako otwierający kolejny zeszyt. Znany redaktor wielkiej gazety w Warszawie tekstu tego przedtem nie przyjął, lekceważąc jego znaczenie. “Promocja nauki, kultury polskiej za granicą? To nie interesuje masowego czytelnika...

7812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]