Reklama

Dwiema ścieżkami

Dwiema ścieżkami

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Zagraniczne instytucje - promujące państwa, regiony, a nawet pojedyncze miasta - silnie wrosły w polski pejzaż kulturalny. Czy można uczyć się od nich budowania struktur promocji za granicą, a także tego, jak rozkładać akcenty w opowiadaniu innym o naszym kraju? Jakie miejsce winna zajmować tu kultura, a jakie historia - powracająca przecież w gorących debatach współczesności?.
Pawilon polski na EXPO 2005 w Tokio
W

Wydawać by się mogło, że w tym drugim kontekście wśród wielu instytutów działających w Polsce szczególnego znaczenia nabierają dziś dwa: Instytut Goethego oraz Instytut Francuski. Głośne były ostatnio nieporozumienia między Polakami a Francuzami (dotyczące np. udziału Polski w wojnie irackiej) oraz między Polakami a Niemcami (projekt Centrum Przeciw Wypędzeniom Eriki Steinbach). Czy instytucje te stały się w tej sytuacji mediatorami między dwiema społecznościami?

Ponad bieżącymi sporami

Fakt, że w obydwu przypadkach to nie Instytuty rozpoczynały takie debaty, za każdym razem wynikał z innych nieco powodów. Powodów, które składają się na misję każdego z nich. Angelika Eder, dyrektor Instytutu Goethego w Krakowie (jednego ze 128 działających w 76 krajach, powstałego w maju 1991 r.) tłumaczy: - Instytuty Goethego, finansowane w...

8906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]