Reklama

Ładowanie...

Miara mistrza

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Jako prosty i nieuczony katolik pragnąłbym, by nauczyciele wiary starali się nie ekscytować mocą swoich słów, lecz wiernością Objawieniu. Och, ile mocnych słów wypowiedziano o Bogu i człowieku, ileż konsekwencji zawrotnych, rewolucyjnych, szalonych potrafiono z nich wyciągnąć, wszystko to wszakże dokonywało się poza granicami myśli katolickiej.
W

W swoim tekście (“Bóg będzie", “TP" nr 31/05), będącym wprowadzeniem do teologii Karla Rahnera, ks. Tomasz Węcławski poświęcił nieco miejsca mojemu esejowi “Odrzucona Tajemnica", w którym starałem się pokazać istotę myślenia niemieckiego teologa i jego wpływ na współczesne chrześcijaństwo. Z jednej strony powinienem się czuć z tego powodu wyróżniony. Wybitny teolog uznał mnie za przenikliwego czytelnika i eseistę. Ba, ta właśnie ocena sprawiła, że w oczach ks. Węcławskiego zyskałem sobie prawo do miłosierdzia, kiedy to pisząc o mojej interpretacji Rahnera łaskawie zaznacza, że “nie będzie się nade mną znęcał". Bóg zapłać. Choć tak sobie myślę, że może czasem zamiast miłosierdzia dobrze byłoby domagać się rzetelności. Nie jest to z pewnością cnota aż tak godna podziwu, jednak w debatach intelektualnych niekiedy ważniejsza niż miłosierdzie. Tym bardziej, że mimo okazanej mi...

11781

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]