Reklama

Miara mistrza

Miara mistrza

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Jako prosty i nieuczony katolik pragnąłbym, by nauczyciele wiary starali się nie ekscytować mocą swoich słów, lecz wiernością Objawieniu. Och, ile mocnych słów wypowiedziano o Bogu i człowieku, ileż konsekwencji zawrotnych, rewolucyjnych, szalonych potrafiono z nich wyciągnąć, wszystko to wszakże dokonywało się poza granicami myśli katolickiej.
W

W swoim tekście (“Bóg będzie", “TP" nr 31/05), będącym wprowadzeniem do teologii Karla Rahnera, ks. Tomasz Węcławski poświęcił nieco miejsca mojemu esejowi “Odrzucona Tajemnica", w którym starałem się pokazać istotę myślenia niemieckiego teologa i jego wpływ na współczesne chrześcijaństwo. Z jednej strony powinienem się czuć z tego powodu wyróżniony. Wybitny teolog uznał mnie za przenikliwego czytelnika i eseistę. Ba, ta właśnie ocena sprawiła, że w oczach ks. Węcławskiego zyskałem sobie prawo do miłosierdzia, kiedy to pisząc o mojej interpretacji Rahnera łaskawie zaznacza, że “nie będzie się nade mną znęcał". Bóg zapłać. Choć tak sobie myślę, że może czasem zamiast miłosierdzia dobrze byłoby domagać się rzetelności. Nie jest to z pewnością cnota aż tak godna podziwu, jednak w debatach intelektualnych niekiedy ważniejsza niż miłosierdzie. Tym bardziej, że mimo okazanej mi...

11781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]