Reklama

Metrem na zawody

Metrem na zawody

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Sportowcy sami musieli zadbać o swoje stroje i prosić o urlop w pracy, aby w ogóle startować. Jedzenia było mało, spało się w koszarach, wszędzie leżały gruzy po nalotach. Pierwsza powojenna letnia Olimpiada odbyła się w 1948 r. w Londynie.
N

Na początku lipca 2012 roku medale olimpijskie czekają już zamknięte na siedem spustów w Tower, zabytkowej twierdzy Jej Królewskiej Mości, a pod symbolem Londynu, słynnym mostem Tower Bridge, dumnie zawisło pięć olimpijskich kółek. Wszystko gotowe na Igrzyska, które rozpoczną się pod koniec tego miesiąca. Z tej okazji przebudowano niemal pół miasta, a wszystko kosztowało ponad 7 miliardów funtów.

Tymczasem pierwsze powojenna letnia Olimpiada – przygotowana także przez Brytyjczyków, w rekordowym tempie zaledwie dwóch lat – miała budżet jedynie nieznacznie przekraczający... 700 tys. funtów. Nie bez powodu nazywano ją więc „Austerity Games”, czyli „Olimpiadą Oszczędnościową”.

Zresztą austerity to słowo, które nieustannie pojawia się w prasie także dzisiaj – na określenie polityki oszczędności i cięć, do których zmuszane są kraje najbardziej dotknięte przez kryzys. Na...

6596

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]