Reklama

Mecenas pięknego Kościoła

Mecenas pięknego Kościoła

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Miał problemy z kolanem. Mimo to aktywnie uprawiał narciarstwo, ba, przewodniczył Komisji Turystyki Narciarskiej PTTK i opracował kodeks narciarski. Wydaje się, że pokonywanie trudności było jego powołaniem.
K

Kontuzji kolana Andrzej Rozmarynowicz nabawił się jeszcze podczas wojny. Uciekał z transportu po tym, jak na początku 1945 r. aresztowali go Niemcy. Była to druga ucieczka - wcześniej zatrzymano go 11 listopada 1944 r. Był wtedy podporucznikiem AK, brał udział w wielu akcjach dywersyjnych (np. na drukarnię "Emisions Bank in Polen", co pozwoliło zebrać sporo pieniędzy dla baonu "Skała"). Uczestniczył w potyczkach partyzanckich pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką...

Do więzienia trafiał też po wojnie. Siedział na lubelskim Zamku, w krakowskim więzieniu przy Montelupich, w Warszawie przy Rakowieckiej... Pomiędzy aresztowaniami współtworzył krakowski Klub Logofagów, wzorowany na brytyjskich debating societies i próbujący w powojennej Polsce odtworzyć tradycję uniwersyteckiej debaty. Klub rozwiązano na przełomie lat 1949 i 1950.

In blanco...

7009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]