Reklama

Massmedia a demokracja

Massmedia a demokracja

27.06.2004
Czyta się kilka minut
W roku 1981, kiedy nieco zelżała cenzura, opublikowałem w Tygodniku Powszechnym około dwudziestu tekstów wspólnie zatytułowanych Słownik demokracji, potem (około dziesięć lat temu) dodałem kilka, a teraz - wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych oraz na skutek pojawienia się zjawisk wtedy mniej znanych, rozpowszechnionych lub ważnych - zamierzam znowu zaproponować Państwu lekturę kilku tekstów. Zaczniemy od roli mass-mediów w demokracji.
N

Niewątpliwie mass-media sprzyjają demokracji i im są silniejsze, bardziej niezależne oraz skrupulatne, tym lepiej. Mass-media, zarówno elektroniczne, jak i tradycyjna prasa, wspierają demokrację na trzy sposoby. Po pierwsze są pośrednikiem między władzą a obywatelami, a ich oddziaływanie ma charakter dwustronny. Informują obywateli o poczynaniach władzy i informują władzę o postulatach czy też poglądach obywateli. Ta czysto informacyjna funkcja zawsze ma ogromne znaczenie, ale rośnie ono w okresach przedwyborczych, kiedy to mass-media pomagają dowiedzieć się, jakie są programy i postulaty rywalizujących partii, jakie oczekiwania wyborców i gdzie te dwa punkty widzenia się spotykają, a gdzie nie.

Wiąże się to bezpośrednio z drugą funkcją mass-mediów w demokracji, polegającą nie tylko na informowaniu obywateli, ale i na dostarczaniu im podstaw do podejmowania...

3859

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]