Reklama

Koniec austriackiego cudu

Koniec austriackiego cudu

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Podobnie jak Orbán na Węgrzech, Sebastian Kurz – złote dziecko austriackich konserwatystów – dostrzegł, że kryzys migracyjny to paliwo, na którym może jechać od jednych zwycięskich wyborów do kolejnych.
Sebastian Kurz po wygranych wyborach. Wiedeń, 17 października 2017 r. CHRISTIAN BRUNA / EPA / PAP
R

Robotnicza Favoriten, dziesiąta i najludniejsza dzielnica Wiednia, cieszy się złą sławą. Przoduje pod względem liczby popełnianych przestępstw, w zeszłym roku jakiś Albańczyk zabił tu nożem Polaka. Gdyby nie znajdujący się nieopodal główny dworzec kolejowy, turyści w ogóle by do niej nie zaglądali.

Często mówi się, że Favoriten to „muzułmańskie getto” – ale to akurat nieprawda. Wyznawcy Allaha są rozproszeni po całym centralnym Wiedniu, nie mają „swojej” dzielnicy.

W Favoriten odwiedzam meczety Turków, Bośniaków i Albańczyków. Meczet to w praktyce piwnica lub skromny pokój na piętrze, oznaczony tabliczką u wejścia. Zwykle sąsiaduje z innymi pomieszczeniami, w których można porozmawiać, obejrzeć telewizję. Stale ktoś wchodzi i wychodzi. W jednej sali dzieci grają w nową Fifę, w innej starsi mężczyźni częstują herbatą. Gdzie indziej tworzy się kolejka do fryzjera. Wszyscy...

11758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]