Reklama

Maryjny maj

Maryjny maj

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Lubię nabożeństwo majowe, może dlatego, że zostałem ochrzczony w świątyni, w której 82 lata wcześniej zostało po raz pierwszy oficjalnie odprawione.
M

Maj od V wieku jest w Kościele miesiącem maryjnym. Nasze chrześcijaństwo było od początku – jak dowodzą historycy – maryjne. Było i jest. Nawet Hans Frank wpisał do jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej to zdumiewające zdanie: „gdy wszystkie światła dla Polski zagasły, to wtedy zawsze jeszcze była święta z Częstochowy i Kościół”. Prymas Wyszyński starał się skupić Polaków wokół Jasnej Góry, ośrodka narodowego i maryjnego. Dlatego „Śluby Narodu” były „jasnogórskie”, co naród uznał za oczywiste. Najstarsza polska pieśń religijna (jakby nasz hymn narodowy) to „Bogurodzica”. Mickiewicz w III części „Dziadów” opowiada, jak kapral-Polak został ocalony jako „Polonus, unus defensor Mariae!”, a Konrad reaguje na śpiewaną przez Jankowskiego ironiczną litanię z refrenem „Jezus, Maryja” zdaniem chętnie przytaczanym przez kaznodziejów: „Słuchaj, ty! – tych mnie imion przy kielichach...

3968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

:)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]