Ładowanie...
Marnotrawni nieskruszeni

Jeszcze kilka tygodni wcześniej abp Lefebvre odwiedził Watykan i podpisał wraz z kard. Ratzingerem porozumienie. Stolica Apostolska godziła się wówczas na celebrowanie Mszy św. "trydenckiej", deklarowała gotowość wyświęcenia jednego z członków Bractwa św. Piusa X na biskupa, Bractwo zaś widziała jako, kolejną po Opus Dei, prałaturę personalną. Jednak nazajutrz po podpisaniu porozumienia arcybiskup zmienił zdanie i 30 czerwca konsekrował swoich czterech biskupów bez zgody Papieża. Schizma stała się ciałem.
Czas Afryki
Odrzucanie przez założyciela Bractwa kolejnych gestów dobrej woli Pawła VI i Jana Pawła II nikogo nie dziwiło. Abp Marcel Lefebvre (1905-1991), postać wybitna, był klasycznym typem twardego integrysty. Jako młody ksiądz diecezji liońskiej wstąpił do zakonu Ducha Świętego i przez ponad 30 lat gorliwie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]