Reklama

Ładowanie...

Marek Nowakowski nie żyje

19.05.2014
Czyta się kilka minut
16 maja w Warszawie zmarł pisarz Marek Nowakowski.
Fot. Czesław Czapliński / FOTONOVA
M

Miał 79 lat. Wychował się w nauczycielskiej rodzinie w podwarszawskich Włochach. „To miejsce było dla mnie mikroświatem, wiele stamtąd wziąłem” – wspominał w wywiadzie udzielonym w 2008 r. „Tygodnikowi”. I wymieniał galerię sąsiadów: murarzy, malarzy pokojowych, kasiarza, repasatorkę pończoch i kanalarzy, którzy „znali trzewia miasta”. To właśnie „trzewiami miasta”, marginesem i peryferiami najchętniej zajmował się w swojej prozie, zaliczanej do nurtu małego realizmu. Przypisany do pokolenia „Współczesności”, zasłynął tomami „Ten stary złodziej” (1958) i „Benek kwiaciarz” (1961). Od końca lat 60. związany z opozycją, sygnował „Memoriał 101” i zakładał podziemny „Zapis”. W ostatnich latach był publicystą „Gazety Polskiej Codziennie”. Najnowszą książkę, autobiograficzny „Dziennik podróży w przeszłość”, wydał tydzień przed śmiercią. „Gdyby udało mi się przeżyć reinkarnację, wybrałbym...

1085

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]