Reklama

Małżeństwo

Małżeństwo

24.08.2003
Czyta się kilka minut
W zasadzie tradycja żydowska nie znała ideału bezżenności motywowanej religijnie. Takie ideały pojawiały się w mniejszych ugrupowaniach, np. u esseńczyków i wtedy przybierały one formę bardzo radykalną: małżeństwo było uznane za złe, nieczyste i wobec tego zupełnie wykluczone. Jak wiadomo, Ewangelie zapisały tylko zdanie Jezusa dotyczące bezżenności ze względu na Boga (Mt 19,12).
-

---ramka 312655|prawo|1---Nie jest to nawet wezwanie, ale stwierdzenie takiej możliwości, którą zresztą nie wszystkim jest dane pojąć. A więc w nauczaniu Jezusa ideał bezżenności nie był jakoś mocno eksponowany, o wiele ważniejsze było Jego nauczanie o nierozerwalności i Boskim ustanowieniu małżeństwa. Jednak w pierwszych gminach chrześcijańskich, zarówno wśród nawróconych Żydów, jak i Greków, natychmiast powstało pytanie o sens małżeństwa: przede wszystkim gorące oczekiwanie rychłego przyjścia Pana skłaniało do wyrzeknięcia się wszystkiego, co wiąże człowieka z tym światem. Wielu chrześcijan, kobiety i mężczyźni, postanawiało żyć w stanie bezżennym, aby całkowicie oddać się sprawom Bożym. Możemy także domyślać się, że wiele o tym dyskutowano i pojawiały się postawy skrajne: od całkowitego potępienia małżeństwa do negowania wartości ideału dziewictwa. Ślady tych dyskusji...

2119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]