Reklama

Ładowanie...

Magnificat w Gerazie

28.10.2008
Czyta się kilka minut
Człowiek, z którego wyszły demony, siedział u stóp Jezusa, ubrany i przy zdrowych zmysłach (...). Wtedy cała ludność okolic gerazeńskich prosiła Go, aby odszedł od nich. (…) Ów człowiek zaś, z którego wyszły demony, prosił, aby mógł przy Nim pozostać, lecz On go oddalił. Łk 8, 35, 37n
E

Ewangelia ukazuje jeden z nielicznych przypadków, gdy Jezus nie wyraża zgody, by pozostał przy Nim ktoś, kto dzięki Jego mocy odnalazł nową wolność ducha. Symbolem tej pięknej nowej więzi jest m.in. to, że mieszkaniec Gerazy siada u stóp Jezusa, która to postawa symbolizuje wierność ucznia zasłuchanego w nauczanie Mistrza.

Dlaczego uzdrowionego pozostawiono ostatecznie w Gerazie, mimo że pragnął on głosić Ewangelię razem z Chrystusem? Gdyby mógł ruszyć szlakiem wielkiej przygody, być może Geraza byłaby dla niego ewangelicznym odpowiednikiem Damaszku. On sam zaś przeżyłby wiele fascynujących momentów między Betanią a ogrodem Zmartwychwstania.

Tymczasem krótkie posłanie "wróć do swego domu i rozpowiadaj, jak wielkie rzeczy uczynił ci Bóg" (Łk 8, 39) zadecydowało ostatecznie, że powrócił do cmentarnych pejzaży, gdzie snuły się cienie ludzi...

2616

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]